آدونیا سامانه کسـب درآمــد وبلاگ ها

کسب درآمد با آدونیــا سفارش ثبـت تبلیغات :: اضافه شدن سرویس لوکس بلاگ ::
:: اضافه شدن سرویس لوکس بلاگ :: کسب درآمد با آدونیــا سفارش ثبـت تبلیغات ثبت نــام جدید ورود به درگــاه
   

دهه ي کرامت

متن زيبا از کتاب براي دهه ي کرامت


 


دهه کرامت،دهه خوبي‌ها و يادآور جمال انساني است - دهه مفاهيم بلند،سازنده و ارزشمند

دهه کرامت، دهه اول ماه ذي‌العقده است و آغازش با ولادت حضرت معصومه(عليهالسلام) و پايانش با ولادت حضرت ابوالحسن علي بن موسي‌الرضا(عليه السلام) مي‌باشد.


اين دهه يادآور بسياري از مطالب عالي و مفاهيم بلند و سازنده و ارزشمند است. دهه کرامت يادآور لطيف‌ترين علائق و مهر و وفاهاي کم‌نظير يک خواهر نسبت به مقام شامخ و معنوي برادر است.


مهر و وفايي که خواهر مهربان و دلداده را به هجرت وادار نموده و غربت و بيماري و مرگ در فصل جواني را براي او آسان کرده است.
اين روز ها دلم هواي حرم دارد السلام و عليک يا ضامن آهو  اين عکس رو سال 91 گرفتم و متاسفانه ديگه نرفتم مشهد


 http://s1.picofile.com/file/8263093734/%D8%B9%DA%A9%D8%B3%DB%B2%DB%B1%DB%B6%DB%B4.jpg


دهه کرامت تداعي کننده عزم و قاطعيت و اراده آهنين زنان بزرگ و بانوان و الامقام و گرانقدر جهان مي‌باشد.


تمام مفاهيم سازنده‌اي که ما در فرهنگ اسلامي داريم در اين دهه تداعي مي‌شوند چرا که حرم حضرت معصومه و امام رضا (عليهماالسلام) کانون دعا و قرآن و نيايش و ... است.


دهه کرامت يادآور تحول آفريني بانوان آسماني است و اين که مي‌توانند رهبري دل‌هاي صدها ميليون مسلمان را در طي اعصار عهده‌دار بشوند.


دهه کرامت يادآور زهرا و زينب (عليهما‌السلام) است.


مهرباني که جز در مورد امام حسين و حضرت زينب (عليهما‌السلام) سابقه ندارد.


تمام مفاهيم سازنده‌اي که ما در فرهنگ اسلامي داريم در اين دهه تداعي مي‌شوند چرا که حرم حضرت معصومه و امام رضا (عليهماالسلام) کانون دعا و قرآن و نيايش و ... است.


دهه کرامت يادآور تمام خوبي‌هاست. و يادآور جمال انساني است.


اکنون اطلاعاتمان را در باره ي اين بزرگواران بالا مي بريم


امام صادق(ع)پيش از ولادت کريمه آل محمد(ص) فرمود:


خدا را حرمى است و آن مکه است،اميرمؤمنان را حرمى است و آن کوفه است،و ما اهل بيت را حرمى است و آن قم است.بزودى بانويى به نام فاطمه از تبار من در آن جا دفن شود که هر کس به زيارتش بشتابد،بهشت بر او واجب مى گردد.بارگاه حضرت معصومه(س) تجليگاه حضرت زهرا(س)


بر اساس روياى صادقه ‏اى که مرحوم آيت الله مرعشى نجفى(ره) از پدر بزرگوارش مرحوم حاج سيدمحمود مرعشى (متوفاى 1338 ه .)نقل مى‏کردند، قبر شريف حضرت معصومه(س)جلوه‏ گاه قبر گم شده مادر بزرگوارش حضرت صديقه طاهره سلام الله عليها مى‏باشد.آن مرحوم در صدد بود که به هر وسيله اى که ممکن باشد، محل دفن‏ حضرت زهرا سلام الله عليها را به دست آورد، به اين منظور ختم مجربى را آغاز مى‏کند و چهل شب آن را ادامه مى‏دهد، تا درشب چهلم به خدمت‏ حضرت باقر و يا حضرت صادق(عليهماالسلام)شرفياب مى‏شود، امام(ع) به ايشان مى‏فرمايد: «عليک بکريمه اهل البيت‏» «به دامن کريمه اهلبيت پناه ‏ببريد.» عرض مى‏کند: بلى من هم اين ختم را براى اين منظور گرفته‏ ام که قبر شريف ‏بى‏بى را دقيقا بدانم و به زيارتش بروم.


امام(ع) فرمود: منظور من قبر شريف حضرت معصومه در قم مى‏باشد.سپس ادامه داد: براى مصالحى خداوند اراده فرموده که محل دفن حضرت فاطمه‏ سلام الله عليها همواره مخفى بماند و لذا قبر حضرت معصومه را تجليگاه قبر آن حضرت قرار داده است.هر جلال و جبروتى که براى‏ قبر شريف حضرت زهرا مقدر بود خداوند متعال همان جلال و جبروت‏ را بر قبر مطهر حضرت معصومه(س) قرار داده است.


نجمه خاتون همسرگرامى امام کاظم(ع) تنها دو فرزند در دامان‏ خود پرورش داد و آنها عبارتند از:


1- خورشيد فروزان امامت، حضرت على بن موسى الرضا(ع)


2- حضرت معصومه (س)


محمد بن جرير طبرى، دانشمند گرانمايه شيعه در قرن پنجم هجرى، براين واقعيت تصريح نموده است.


مدت 25 سال تمام حضرت رضا(ع) تنها فرزند نجمه خاتون بود، پس‏ از يک ربع قرن انتظار، سرانجام ستاره ‏اى تابان از دامن نجمه‏ درخشيد که هم سنگ امام هشتم(ع) بود و امام(ع) توانست والاترين‏ عواطف انباشته شده در سويداى دلش را بر او نثار کند.بين حضرت معصومه(س) و برادرش امام رضا(ع) عواطف سرشار و محبت ‏زايدالوصفى بود که قلم از ترسيم آن عاجز است.


در يکى از معجزات امام کاظم(ع)که حضرت معصومه نيز نقشى دارد،هنگامى که
مرد نصرانى مى‏پرسد: «شما که هستيد؟» مى‏فرمايد: «انا المعصومه اخت الرضا» «من معصومه، خواهر امام رضا(ع)مى‏باشم.» اين تعبير از محبت‏ سرشار آن حضرت به برادر بزرگوارش ‏امام رضا(ع) و از مباهات او به اين خواهر برادرى سرچشمه‏مى‏گيرد.


 


حضرت معصومه(س) بانوي عصمت و کرامت است که در علم و عرفان مقامي والا داشت و توانست با حفظ ارزش هاي اخلاقي و انساني در مسير پاسداري و نشر آموزه هاي الهي گام بردارد و اينگونه الگويي شايسته براي بانوان مسلمان شود.
 

 حضرت فاطمه معصومه(س) در يکم ذي القعده 173 هجري قمري در مدينه ديده به جهان گشود. پدر ايشان امام موسي کاظم(ع) و مادر اين بانوي بزرگوار نجمه خاتون بودند. «طاهره، حميده، رشيده، تقيه، رضيه، مرضيه، سيده صديقه، سيده نساء العالمين، محدثه، عابده و کريمه اهل بيت» از لقب هاي حضرت معصومه(س) به شمار مي رود.


 


 


 


اما مأمون بر اين امر پافشاري کرد تا آنجا که مخفيانه و در مجلس خصوصي امام را تهديد به مرگ کرد و امام رضا (عليه السلام) فرمود: «اينک که مجبورم، قبول مي‌کنم به شرط آنکه کسي را نصب يا عزل نکنم و رسمي را تغيير ندهم و سنتي را نشکنم و از دور بر بساط خلافت نظر داشته باشم.» مأمون با اين شرط راضي شد.
امام رضا (عليه السلام)، دست خود را به طرف آسمان بلند کرده و فرمود: خداوندا! تو مي‌داني که مرا به اکراه وادار کردند و به اجبار اين امر را اختيار کردم؛ پس مرا مؤاخذه نکن، همان‌گونه که دو پيغمبر خود يوسف و دانيال را هنگام قبول ولايت پادشاهان زمان خود مؤاخذه نکردي. خداوندا، عهدي نيست جز عهد تو و ولايتي نيست مگر از جانب تو، پس به من توفيق ده که دين تو را بر پا دارم و سنت پيامبر تو را زنده نگاه دارم. همانا که تو نيکو مولا و نيکو ياوري هستي.»


به هر حال، مقام ولايتعهدي به طور رسمي در ماه رمضان سال 201 هجري قمري اعلام شد و مأمون آن را به تمامي آفاق کشور اطلاع داد و به نام نامي حضرت رضا (عليه السلام) سکه زد و دخترش «ام حبيب» را به عقد آن حضرت در آورد و لباس‌ها و پرچم‌هاي سياه را که شعار عباسيان بود، مبدل به سبز کرد. گرچه اين قضيه تا حدودي اندوه علويان و شيعيان را تسکين داد، اما خشم عباسيان را برانگيخت و بغداد، مرکز تجمع آنان را متشنج کرد.


در مورد پذيرفتن ولايت‌عهدي از طرف امام، توجه به اين مسأله خيلي مهم است که لازم بود امام رضا (عليه السلام) وجود خود را از مرگ نجات دهد تا بتواند در برابر حکومت تزويري مأمون بايستد و سياست‌هاي فرهنگي او را در هم شکند. مأمون شخصي بود مثل پدرش هارون، کشور اسلامي آن روز را عرصه تاخت و تاز انديشه‌هاي کفرآلود کرده بود و به شدت فرهنگ بيگانه را ترويج مي‌کرد. آن‌قدر که شبهات الحادي و افکار کفرآميز بر سر زبان‌ها افتاده بود. انگيزه مأمون از اينکار اين بود که در ميان مسلمانان آموزش علوم بشري و عقلي، شايع و رايج شود تا شايد از اين طريق خاندان اهل بيت (عليهم السلام) کمتر مورد توجه قرار گيرند. همچنين کمبودهاي علمي عباسيان در برابر خاندان امام پنهان مانده و نهايتاً ارکان حکومت عباسيان بيش از پيش تقويت شود.


اما همان‌طور که مي‌دانيم امام رضا (عليه السلام) با سياست مرموز آن در افتاد و از طريق گفتگو و مناظره با متفکران فلسفي و متکلمان درباري، از حقايق دين محافظت کرده و حقانيت خاندان خود را بر همه آشکار کرد.
اباصلت هروي مي‌گويد: مأمون ولايتعهدي را به حضرت رضا (عليه السلام) و اگذاشت تا اينکه مردم بگويند: آن حضرت به دنيا روي کرده است و بدين ترتيب آن حضرت از ديد مردم بر افتد، ولي چون اين کار سبب ازدياد وجاهت و منزلت امام شد، متکلمان را از شهرها فراخواند تا بلکه يکي از آنان، امام را مغلوب کند. اما در واقع اين دانشمندان ديگر از يهود، نصاري، مجوس، صائبين، براهمه، ملحدان و ماديان و حتي برخي از فرقه‌هاي مسلمانان بودند که مغلوب مي‌شدند و اقرار مي‌کردند: سوگند به خدا که او سزاوارتر از مأمون به خلافت است.


مأمون که عرصه را بر خود تنگ مي‌ديد و بروز نارضايتي و تشنج را در ميان عباسيان بغداد حس مي‌کرد، تصميم گرفت که پايتخت را از مرو به بغداد انتقال دهد. مأمون براي اينکه در پيش عباسيان و اميران عرب خودش را محبوب کند، «فضل بن سهل» ـ وزير ايراني خود ـ را در شهر سرخس کشت و هنگام توقف در طوس، نوبت آن شد که امام رضا (عليه السلام) را نيز از پاي در آورد. به همين خاطر مجلسي ترتيب داد و در آن مجلس امام را با زهري کشنده مسموم کرد.دوستداران امام پيکر ايشان را، به روستاي سناباد (مشهد فعلي) منتقل و در جانب قبله گور هارون الرشيد به خاک سپردند. مشهور است که امام رضا (عليه السلام) در سال 203 هجري قمري، در آخرين روز ماه صفر شهادت يافت.


امام جواد (عليه السلام) در مورد زيارت آرامگاه غريب پدرشان فرموده است:


«ضمنت لمن زار قبر ابي بطوس عارفاً بحقه الجنه علي ا... عزوجل»


ضمانت مي‌کنم بهشت را براي کسي که پدرم را در طوس زيارت کند، در حالي که به حق او عارف و آگاه باشد


منبع : اداره کل تامين اجتماعي استان قم

مشاهده کامـل مطلب

منبع : شکوه بندگی

فاصله گلناری

نویسنده : فاصله گلناری

صفحه اختصاصی

تاریـخ : ۱۰:۱۰ ::: ۱۳۹۵/۰۹/۱۲

بازدیـد : ۱۲

درآمـد : ۹ تومان

این مطلب به صورت خودکار ایندکس شده است؛ لذا چنانچه محتوای آن غیر اخلاقی و نامناسب است، گزارش دهید.

   

آمار اجمالـی سایت

تعداد کاربـران : ۵۷ تعداد وبلاگ ها : ۵۲ تعداد مطالب : ۴۷۸۶ درآمـد کاربران : ۲۹۱۲۷۰ مجموع بازدید : ۱۴۳۴۹۸
۶۱ :: ۰ :: ۰
ارتبــاط با مدیریـت سفارش ثبت تبلیغات حمایت از سایت آدونیـا کسب درآمد با آدونیــا
طراح و برنامه نویس : میثم شریفی