آدونیا سامانه کسـب درآمــد وبلاگ ها

کسب درآمد با آدونیــا سفارش ثبـت تبلیغات :: اضافه شدن سرویس لوکس بلاگ ::
:: اضافه شدن سرویس لوکس بلاگ :: کسب درآمد با آدونیــا سفارش ثبـت تبلیغات ثبت نــام جدید ورود به درگــاه
   

شهادت اولين شهيد محراب

اولين شهيد محراب
شهيد آيت الله سيد محمد علي قاضي طباطبايي
امام جمعه تبريز

سيد محمد علي قاضي، فرزند حاج ميرزا باقر، در سال 1293 شمسي، در تبريز متولد شد. تحصيلات مقدماتي علوم ديني را از والد ماجد خود و عموي گراميش، ميرزا اسدالله، در مدرسه ي طالبيه تبريز فرا گرفت. در سال 1316 شمسي، هنگام قيام مردم تبريز به اتفاق پدرش، به خاطر مبارزه، به تهران تبعيد گرديد و پس از چند ماه توقف اجباري در تهران و ري، به تبريز بازگشت.


در سال 1318 شمسي، براي ادامه ي تحصيل به قم مشرف شد و از محضر آيات عظام، گلپايگاني، حجت، صدر، بروجردي، و امامقدس سره کسب فيض کرد. در سال 1328 شمسي ، راهي نجف شد و در درس مدرسين بزرگي چون حکيم، عبدالحسين رشتي، ميرزا باقر زنجاني، بجنوردي و کاشف الغطاء شرکت کرد و بهره هاي شاياني برد و در سال 1331 شمسي، به تبريز مراجعت نمود.


آيت الله قاضي در دوران مرجعيت و زعامت حضرت امامقدس سرهنماينده ي تام الاختيار معظم له بودند، از اين رو مسؤوليت سنگيني را بر عهده داشتند.با شروع نهضت اسلامي در سال 1341 شمسي، مبارزات او عليه رژيم پهلوي اوج گرفت  رژيم، شهيد قاضي را در قزل قلعه زنداني کرد و سپس به شهرهاي بافت و کرمان و زنجان تبعيد نمود و هم چنين مدت سه ماه به سبب فشارها و ضربات روحي و جسمي، در يکي از بيمارستان هاي تهران بستري شد. بعد از خارج شدن از بيمارستان به عراق تبعيد و يک سال در آن جا به سر برد، بعد از يک سال به ايران بازگشت و به هدايت مردم، روشنگري و تبليغ اسلام پرداخت.


آثار شهيد

از جمله کتاب هاي تحقيقي و عالمانه اي که از ايشان به چاپ رسيده است:


1? تحقيق روز اربعين


2? تعليقات بر انوار النعمانيه ( 4 جلد)


3? اضافات و تعليقات بر کتاب انيس الموحدين نراقي


هم چنين ايشان تفسير طبرسي را تصحيح و برايش مقدمه و شرح نوشته است. مرحوم شهيد قاضي داراي طبع شعر هم بود، از جمله اشعار ايشان اين دو بيت مي باشد:


چهل سال بيش با خرد و هوش زيستم  آخر نيافتم به حقيقت که چيستم


عاقل ز هست گويد و عارف ز نيستي  من در ميان آب و گل هست و نيستمنحوه ي شهادت

قاضي طباطبايي در دهم آبان 1358 شمسي، مصادف با عيد سعيد قربان، نماز عيد را اقامه و در خطبه نماز مي گويد : که را تهديد  به  قتل مي کنند، من از شهادت  نمي ترسم و آماده ام و ا ز خدا  مي خواهم.»


در همان روز، بعد از اقامه ي نماز مغرب و عشاء در راه مراجعت به منزل توسط منافقين در خيابان مورد اصابت گلوله هاي ناجوانمردانه قرار مي گيرد. جسد غرق در خون ايشان به بيمارستان منتقل مي گردد. و به آرزوي ديرينه ي خود که همان شهادت در راه اسلام باشد، نايل مي گردد.


آيت الله قاضي پس از شهادت استاد مطهري بارها گفته بودند:


اي کاش من هم مثل استاد مطهري ، روزي شربت شهادت بنوشم.همکاري با شهيد محراب آيت الله مدني

در اوايل پيروزي انقلاب، در آذربايجان، به ويژه تبريز، تراکم کار و فعاليت زياد بود و گروه هاي منحرف سعي در ايجاد تفرقه بين مردم غيور آذربايجان داشتند. از اين رو امام خمينيقدس سرهآيت الله شهيد مدني را به عنوان همکار و کمک به آيت الله قاضي به تبريز فرستادند. شهيد قاضي قبل از آن که شهيد  مدني وارد اين  شهر بشوند، اعلاميه  داد که برادرم  آيت الله مدني وارد منزل اين جانب مي گردد


.


پس از حضور آيت الله مدني در تبريز اشخاص مغرض شب و روز فعاليت مي کردند تا بين آن دو بزرگوار فاصله بيندازند، ولي آن دو شهيد آن قدر باهم خوب و صميمي بودند و در خط امام قدس سره حرکت مي کردند که دشمنان از فعاليت هاي خود طرفي نبستند و سرانجام مأيوس و نااميد شدند.درسي از عاشورا

شهيد آيت الله قاضي طباطبايي در رابطه  با نماز ظهر حضرت  سيدالشهدا عليه السلام  مطالبي را بيان داشته اند که اهميت نماز اول وقت را مي رساند. در تفسيري که ايشان از نماز ظهر امام حسين عليه السلام نموده، آمده است : سيد مظلومان در آن موقع که شمشيرهاي دشمن از هر طرف از غلاف کشيده شده و تيرها مثل قطرات باران او را هدف قرار داده بود، نماز را در اول وقت  ترک نفرموده و با جماعت ادا فرمود… اگر واقعاً علاقه مند به آن حضرت هستيد و محبت به آن بزرگوار داريد  و مي خواهيد تبعيت از سيد مظلومان کنيد و در دين خودتان از روي فهم و عقل قدم بر مي داريد، بايد بدانيد که سيد الشهداءعليه السلام روز عاشورا، در آن موقع گرماي هوا و تشنه لب و هجوم دشمن که لشکر کفر و ضلالت براي از بين بردن آن حضرت و ياران باوفايش جمع شده بودند، نماز را فراموش نکرد و برکسي که عرض کرد:يابن رسول اللهعليه السلام وقت نماز است – با اين که آن شخصِ تذکر دهنده از شهداي کربلاست -فرمودند:


نماز را به ياد آوردي، خدا تو را از نمازگزاران قرار بدهد. نفرموده خدا تو را از شهدا قرار بدهد. پس مقام نمازگزاران واقعي، مقامي است که آن حضرت دعا مي کند که آن شخص را که از شهداي کربلاست خداوند از نمازگزاران قراردهد و از فرمايش امامعليه السلام عظمت و اهميت نماز واضح و نمايان است.


پيام امام خميني قدس سره به مناسبت شهادت آيت الله قاضي طباطبايي(1)

بسم الله الرحمن الرحيم


انا الله و انا اليه راجعون


با کمال تأسف ضايعه ي ناگوار شهادت عالم مجاهد، حجت الاسلام والمسلين آقاي حاج سيد محمد علي قاضي طباطبايي – رحمه الله عليه – را به عموم مسلمانان متعهد و علماي اعلام و مردم غيور و مجاهد آذربايجان و به خصوص بازماندگان اين شهيد سعيد تسليت عرض و از خداوند متعال، صبر انقلابي براي مجاهدين راه حق و اسلام خواستارم.


ملت عزيز برومند ايران و آذربايجان غيرتمند عزيز، بايد در اين مصيبت هاي بزرگ که نشانه ي شکست حتمي دشمنان اسلام و کشور و عجز و ناتواني و خودباختگي خود افزوده و از پاي ننشينند تا احقاق حق مستضعفين از جباران زمان بنمايند.


عزيزان من! در انقلابي که ابر قدرت ها را به عقب رانده و راه چپاولگري آنان را از کشور بزرگ بسته است ، اين ضايعات و ضايعات بالاتر اجتناب ناپذير است . ما بايد از  کنار اين وقايع با تصميم و عزم و خونسردي بگذريم و  به راه خود که راه جهاد في سبيل الله است، ادامه دهيم. شهادت در راه خداوند، زندگي افتخار آميز ابدي و چراغ  هدايت براي ملت هاست.


ملت هاي مسلمان از فداکاري مجاهدين ما در راه استقلال و آزادي و اهداف توسعه اسلام بزرگ الگو بگيرند و با پيوستن به هم سد استعمار و استثمار را بشکنند. پيش به سوي آزادگي و زندگي انساني برومند.


از خداوند متعال، عظمت اسلام و مسلمين و رحمت و مغفرت براي شهداي راه حق و شهيد سعيد طباطبايي خواستارم.


والسلام عليکم و رحمه الله و برکاته


روح الله الموسوي الخميني                                           www.saelin18.com

مشاهده کامـل مطلب

منبع : شکوه بندگی

فاصله گلناری

نویسنده : فاصله گلناری

صفحه اختصاصی

تاریـخ : ۱۰:۱۰ ::: ۱۳۹۵/۰۹/۱۲

بازدیـد : ۱۱

درآمـد : ۱۵ تومان

این مطلب به صورت خودکار ایندکس شده است؛ لذا چنانچه محتوای آن غیر اخلاقی و نامناسب است، گزارش دهید.

   

آمار اجمالـی سایت

تعداد کاربـران : ۵۷ تعداد وبلاگ ها : ۵۲ تعداد مطالب : ۴۷۸۸ درآمـد کاربران : ۲۹۲۰۵۰ مجموع بازدید : ۱۴۳۸۸۸
۶۱ :: ۰ :: ۰
ارتبــاط با مدیریـت سفارش ثبت تبلیغات حمایت از سایت آدونیـا کسب درآمد با آدونیــا
طراح و برنامه نویس : میثم شریفی