آدونیا سامانه کسـب درآمــد وبلاگ ها

کسب درآمد با آدونیــا سفارش ثبـت تبلیغات :: اضافه شدن سرویس لوکس بلاگ ::
:: اضافه شدن سرویس لوکس بلاگ :: کسب درآمد با آدونیــا سفارش ثبـت تبلیغات ثبت نــام جدید ورود به درگــاه
   

دانلود بررسی حفاظت اماکن و تاسیسات ناجا

بررسی حفاظت اماکن و تاسیسات ناجا

مقاله بررسی حفاظت اماکن و تاسیسات ناجا در26 صفحه ورد قبال ویرایش

دسته بندی علوم انسانی
فرمت فایل doc
حجم فایل 169 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 26

بررسی حفاظت اماکن و تاسیسات ناجا

 

مقدمه

مسئله حفاظت موضوع و پدیده جدیدی نیست و از روزگاران قدیم از ارکان حیات و بقاء هر موجود زنده ای بوده است بخصوص حیوانات ابتدایی ترین روش ها را برای حفاظت ازخود درمقابل خطرات بکار می برند و بشر نیز از روزی که خود را شناخت بطور مستقیم با این تدبیر سروکار داشته بطوری که مظاهر حفاظت درزندگی شخصی افراد به چشم می خورد بهمین دلیل انسان به حکم عقل و غریزه (دوستی خویش) همواره سعی دارد که اشیاء ووسایل شخصی خود را با کمال دقت حفظ ونگهداری کند اهمیت حفاظت از هر شیئی یا موضوعی، بستگی به ارزش آن شی دارد بدین جهت است که ما همیشه اشیاء و وسایل گران بهایی مانند جواهرات ، پول، شناسنامه، گواهینامه و اسناد و مدارک شخصی خود را در جای مطمئن و یا صندوق های فلزی محکم نگهداری می کنیم.

قدر مسلم محافظت و نگهداری مختص به اشیاء و اموال نبوده و دامنه آن به مسایل معنوی و انسانی نیز گسترش می یابد بعنوان مثال هر انسان شرافتنمندی سعی دارد از جان و آبرو و حیثیت خود و خویشاوندان حفاظت کرده و دراین راه از هیچ کوششی دریغ نمی کند.

امروزه درعرصه زندگی اجتماعی مواجه با ظهور فن آوریهای جدید حفاظتی درنگهداری از وسایل و امکانات هستیم. ساخت انواع استحکامات ساختمانی، حصارهای فلزی، انواع قفل های رمز دار و الکترونیکی دزدگیرهای پیچیده و پیشرفته و دستگاههای هشدار دهنده متصل به شبکه پلیس و آتش نشانی برای حفاظت از حریم شخصی ووسایل منزل، اتومبیل، تاسیسات عظیم تولیدی و تجاری و انواع رمزگذاری برروی دستگاه های رایانه و برنامه های مکتوب رایانه ای نشان از اهمیت حفاظت و رشد تدابیر و روشهای حفاظتی دارند. با توجه به موارد فوق متوجه شدیم که همه ما درزندگی شخصی خود از وسایل باارزش حفاظت می کنیم لذا درنیروی انتظامی نیز موضوعات باارزشی وجود دارد که حفاظت و نگهداری آنهااز اهمیت بشتری برخوردار است. تمامی تشکیلات و سازمانها حتی ارگانهای غیرنظامی نیز دارای اسناد و مدارک و امکانات باارزش بود که بصورت محرمانه نگهداری تا از انتشار آنها جلوگیری گردد.

نیروی انتظامی نیز دارای مسایل و موضوعات مهمی است که مورد علاقه شدید دشمنان و بزهکاران است، چنانچه از آن موضوعات حفاظت به عمل نیاید قطعاً دشمنان و بزهکاران اطلاعات مورد نظر را به راحتی جمع آوری و قادر خواهند بود به حیثیت و اقتدار نیروی انتظامی و کارکنان و درسطحی بالاتر نظم و امنیت کشور لطمات جبران ناپذیری وارد آورند.

پس نتیجه می گیریم نیروی انتظامی نیز جهت حفاظت از اسناد و مدارک اماکن و تاسیسات و کارکنان و … نیاز به یک سیستم حفاظت اطلاعات قوی و منسجم و توانا جهت خنثی کردن و مقابله با تهدیدات و آسیب های مختلف را دارد و حفاظت فیزیکی که یکی از اقدامات تدافعی (غیرعامل) می باشد بایستی با ایجاد یک سری اقدامات ممانعتی و مقررات تامینی مثلاً با ایجاد دیوار، سیستم خاردار و گماردن نگهبان و…. از دسترسی عوامل دشمن و عناصر غیر مجاز به اماکن و تاسیسات و نقاط حساس و مهم قویاً جلوگیری کرد.

«آسیب ها و تهدیدات اماکن و تاسیسات»

بدیهی است که برای تشریح هر مسئله و موضوعی، ابتدا باید نکته ای رابعنوان شروع بحث انتخاب و آنگاه به تبیین و سپس جمع بندی آن اقدام نمود. بطور معمول به هنگام برآورد وضعیت امنیتی یک نهاد اعم از خانواده، شهر، استان ،کشور و اجتماع ابتدا بایستی نسبت به شناسایی سوژه های تولید ناامنی اقدام و درادامه به منظور رفع این ناامنی ها فاکتور ها و عوامل شناخته شده ای را اولویت بندی و برای آن راهکار مناسب پیدا نمود. بهمین جهت چون مقوله حفاظت فیزیکی از یک سو با انواع خطرها و تهدیدات مواجه است، لازم است که قبل ازشروع مباحث اصلی به انواع خطراتی که متوجه اماکن و تاسیسات است اشاره و رئوس اصلی تهدیدات نیز معرفی شود، پس تعریف و جدول انواع خطرها و تهدیدات به شرح ذیل می باشد:

«انواع خطرات و تهدیدات درحفاظت از اماکن و تاسیسات و راههای پیشگیری یاخنثی کردن انها تهیه و تدوین آیین نامه ها و تورات حفاظتی درزمینه های مختلف مانند ورود و خروج، نگهبانی، چگونگی استفاده از وسایل روش جاری برای پیشگیری از حوادث و … گام موثری درشناسایی و کنترل صحیح ترددها و تمیز افراد مجاز از افراد غیر مجاز هنگام ورود و خروج و همچنین افزایش کارآیی و سلامت تجهیزات است.

اماکن و تاسیسات به جهت نوع فعالیت و موقعیت جغرافیایی و اهمیت استراتژیکی که دارند ممکن با دو گونه خطر مواجه شوند.

الف –خطرات طبیعی:

شامل کلیه اتفاقات و رویدادها و حوادثی است که ازفعل و انفعالات طبیعت ناشی می شوند. و بعبارت دیگر به آن دسته خطراتی گفته می شود که طبیعت دربوجود آوردن آن دخیل و انسان ها هیچ نقشی دراین مورد ندارند مانند : زلزله ، سیل، آتش فشان و آتش سوزی ….

از آنجا که بعضی از خطرات طبیعی تقریباً قابل پیش بینی و حتی پیشگیری هستند به همین جهت برای کاهش و جلوگیری از اثرات آن باید قبلاً طرح های حفاظتی و روشهای برخورد با حوادث غیر منتظره بصورت مقررات و آیین نامه های جاری تهیه و امکانات و لوازم مورد نیاز آماده گردد تا درصورت بروز حادثه از آنها استفاده شود و آنچه که حائز اهمیت است اینکه بایستی تمرینات و مانورهای عملی در ارتباط هریک ازحوادث و خطرات طبیعی مورد نظر صورت پذیرد و آموزش نیروها نیز مهم است .

اغلب یگانهای انتظامی دارای طرح و تجهیزات هستند لیکن بعلت عدم آموزش و تمرین د رمواقع لزوم قادر به استفاده بهینه از آنهانمی باشند و گاهاً مشاهده میگردد که متصدی انبار سلاح و مهمات یا نگهبان مهارت استفاده از کپسولهای آتش نشانی را ندارند که در این زمینه فرماندهان موظف هستند با برنامه ریزی دقیق نسبت به آموزش کارکنان و تمرینات عملی ماهیانه، فصلی، سالیانه نیز اقدام نمایند.

 

فهرست مطالب

 

مقدمه................................................................................................................ 1

تعاریف ............................................................................................................. 4

بخشی از وظایف قانونی فرماندهان ناجا و حفا ناجا ....................................... 6

آسیب ها و تهدیدات اماکن و تاسیسات ناجا..................................................... 8

انواع طبقه بندی حفاظتی اماکن و تاسیسات ناجا.............................................. 11

علت ضرورت سیستم حفاظت قوی در اماکن و تاسیسات ناجا....................... 12

چگونگی حفاظت از اماکن و تاسیسات ناجا...................................................... 15

نتیجه گیری....................................................................................................... 23

 



 


منابع و مأخذ.....................................................................................................

مشاهده کامـل مطلب

منبع : نابترین فایلها

مرتضی آ

نویسنده : مرتضی آ

صفحه اختصاصی

تاریـخ : ۱۱:۳۹ ::: ۱۳۹۵/۰۸/۱۸

بازدیـد : ۱۹

درآمـد : ۱۲ تومان

این مطلب به صورت خودکار ایندکس شده است؛ لذا چنانچه محتوای آن غیر اخلاقی و نامناسب است، گزارش دهید.

   

آمار اجمالـی سایت

تعداد کاربـران : ۵۷ تعداد وبلاگ ها : ۵۲ تعداد مطالب : ۴۷۸۸ درآمـد کاربران : ۲۹۱۹۹۰ مجموع بازدید : ۱۴۳۸۵۳
۶۱ :: ۰ :: ۰
ارتبــاط با مدیریـت سفارش ثبت تبلیغات حمایت از سایت آدونیـا کسب درآمد با آدونیــا
طراح و برنامه نویس : میثم شریفی